Вибір продуктивності витяжки
Продуктивність витяжки - це та кількість повітря, яке витяжка здатна прогнати через себе за одну годину. Вимірюється в метрах кубічних повітря в годину, а натиск дозволяє оцінити здатність витяжки подолати опір вентиляційного каналу. У загальному випадку якість роботи вентилятора оцінюється виходячи з тиску (Па) та продуктивності (м3 / год), при роботі на максимальній швидкості. Підбираючи оптимальну продуктивність витяжки, необхідно керуватися розміром Вашого приміщення і способом приготування їжі.
Витяжки BestChef створені для видалення запахів, випарів та конденсату з приміщення кухні. Для розрахунку оптимальної продуктивності витяжки, для конкретної кухні використовується проста математична формула. Досить помножити площу кухні на висоту її стелі (отримаємо обсяг кухні) та помножити отриману величину на 12 (норма СЕС по оновленню повітря в кухонних приміщеннях - 12 разів на годину). Наприклад, ширина кухні - 3 м, довжина - 5 м, висота стелі - 2,7 м. Обсяг приміщення - 3 х 5 х 2,7 = 40,5 м3. Для оптимального поновлення повітря на кухні необхідна витяжка продуктивністю не менше 490 м3 / год (40,5 x 12 = 486).
Розрахунок продуктивності витяжки для роботи в реальних умовах проводиться з урахуванням поправочного коефіцієнта (він враховує не ідеальний стан вентиляційного каналу, відстань витяжки до вентиляційного каналу, використання вугільних фільтрів та інше). Оптимальна довжина каналу - до 3 м. З подовженням каналу понад оптимальної довжини на кожен 1 м продуктивність витяжки буде скорочуватися на 5%. Кожен зайвий вигин 45 або 90 градусів знижує продуктивність витяжки на 5-10%. Слід пам'ятати, що використання вугільних фільтрів знижує продуктивність витяжки приблизно на 30%. Наприклад: 486 м3 / год + 30% = 631,8 м3 / ч. Відповідно при роботі з використанням вугільних фільтрів (на рециркуляцію) необхідна витяжка продуктивністю 650-700 м3 / год.
Як правило, витяжку включають до початку процесу приготування та експлуатують на першій або другій швидкості. Максимальна швидкість створена для екстрених випадків - наприклад, в разі, якщо який-небудь продукт в ході готування пригорає. Також максимальну швидкість варто використовувати в разі інтенсивного використання плити (працюють всі конфорки одночасно в режимі повної потужності), а також при приготуванні страв в режимах варіння, коли виділяється велика кількість пари.
Якщо ж передбачається часте приготування рибних, смажених, м'яса-гриль та інших страв, при приготуванні яких утворюється велика кількість пари, жирутаі неприємних запахів, рекомендується вибрати витяжку з більш високою продуктивністю. У цьому випадку її можна буде використовувати на середній швидкості, що значно знизить рівень шуму в процесі роботи і продовжить термін експлуатації витяжки.